Zakończony

Konkurs Mazowiecka Lady D. 2020

Opis konkursu

Zmienił się termin zgłoszeń w konkursie Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek. Wnioski przedstawiające kandydatki do tego tytułu można nadsyłać jeszcze do końca listopada.
Organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej konkurs nagrodzi przede wszystkim kobiety z niepełnosprawnościami, które swoją postawą pokazują, że to co dla jednych jest barierą, dla innych może być siłą do działania. Jego ubiegłoroczna edycja zakończyła się galą, podczas której zostały wręczone nagrody. – Zmieniająca się cały czas sytuacja epidemiczna wymusza zmiany w charakterze wielu wydarzeń, a niektóre z nich w całości eliminuje. Bardzo zależało nam na kontynuacji tego konkursu, dlatego mimo wszystko uruchomiliśmy tegoroczną edycję – podkreśla Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Nie ma jednak perspektyw na zorganizowanie w tym roku podsumowującej uroczystości. Ponieważ nie będzie teraz gali, możemy swobodnie wydłużyć termin na zgłaszanie kandydatek.

Konkurs Mazowiecka Lady D. pierwszy raz w naszym województwie zorganizowany był w ubiegłym roku. Sam tytuł jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Ubiegłoroczna edycja przyniosła nie tylko sześć laureatek nagrodzonych tym tytułem. Została również w tym roku doceniona w konkursie „Samorząd Równych Szans” organizowanym przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Jako przykład inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami realizowanej przez samorządy w kategorii „powiat ziemski/województwo” województwo mazowieckie otrzymało wyróżnienie właśnie za konkurs „Mazowiecka Lady D im. Krystyny Bochenek”.

Tegoroczna edycja – tak, jak poprzednia – pozwoli wybrać laureatki w sześciu kategoriach. Pięć z nich skierowanych jest do kobiet z niepełnosprawnościami: „Dobry start” (skierowana do wyróżniających się dziewcząt i kobiet w wieku od 15 do 26 lat działających w różnych obszarach życia społecznego), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla kobiet niepełnosprawnych działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” (dla kobiet pracujących zawodowo, w tym na rzecz osób wykluczonych). Ostatnia kategoria – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – skierowana jest do kobiet pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

– To dla nas bardzo ważny konkurs, ponieważ chcemy doceniać te kobiety, które swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Jest wiele konkursów stworzonych z myślą o kobietach, po to by docenić ich aktywność, ale ten jest wyjątkowy. Ma uhonorować kobiety z niepełnosprawnościami, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługują na docenianie i mogą stać się inspiracją dla innych– podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Liczymy na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat wkładu tych kobiet w rozwój gospodarczy i społeczny Mazowsza.

Czas na zgłaszanie kandydatek został wydłużony do 30 listopada 2020 r. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie na wypełnionym formularzu konkursowym dostępnym wraz z regulaminem konkursu na stronie internetowej.

Konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek zainspirowany został ogólnopolskim konkursem, zainicjowanym w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego. Mazowiecka edycja została rozszerzona o kategorię „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami”. W ubiegłorocznym konkursie na Mazowszu tytułem uhonorowane zostały w kategorii „Sport” – Iwona Żyła, reprezentująca Polskę na arenie międzynarodowej w tenisie stołowym, w kategorii „Kultura i sztuka” – Justyna Neyman, twórczyni DuftArtu, pionierskiego kierunku polegającego na malarskim przedstawieniu zapachu, w kategorii „Życie Społeczne” – Grażyna Radomska, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Powiatowy w Wołominie, w kategorii „Życie Zawodowe” – Iga Jendrych, rekruterka, mentorka, certyfikowana assesorka, a także z wykształcenia psycholog i seksuolog, prowadząca m.in. fanpage „Kobieta na barykadach”, w kategorii „Dobry Start” – Małgorzata Grzegrzółka, 21-letnia sportsmenka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w pływaniu, w kategorii „Przyjaciółka Niepełnosprawnych” – Justyna Sobczyk, twórczyni Teatru 21, który zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły, kilkanaście osób z zespołem Downa i dwie z autyzmem.

Nagrody

???

Przejdź do strony z konkursem

Nadesłane przez: kachna1111

Podobne konkursy

Brak komentarzy.