Zdrowa psychika i rozwój osobisty, czyli nieoczywiste zalety uczestnictwa w konkursach

Czy branie udziału w konkursach przynosi jakiekolwiek korzyści poza zdobyciem – zazwyczaj materialnej – nagrody? Według psychologów współzawodnictwo we wszelkiej postaci może być bardzo korzystne dla naszej psychiki – oczywiście pod warunkiem, że zachowamy zdrowy umiar.
Konkursy to nie tylko szansa na zdobycie atrakcyjnej nagrody. To również świetny sposób na sprawdzenie się w różnorodnych dziedzinach i na poczucie przyjemnego dreszczyku towarzyszącego zdrowej rywalizacji. Psycholodzy uważają też, że współzawodniczenie może mieć również pozytywny wpływ na nasz umysł. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jakie nieoczywiste korzyści mogą płynąć z brania udziału w konkursach.
 
Wzmacniamy psychikę
 Na początek musimy rozwiać mit na temat osób twierdzących, że nie interesuje ich konkurowanie. Zdaniem ekspertów od psychologii i neuronauki, takich jak Ashley Merryman, żyłka do rywalizacji istnieje w każdym z nas – niektórzy po prostu ją ukrywają, nierzadko sami przed sobą, bojąc się na przykład tego, że ich starania o nagrodę zostaną odczytane jako arogancja. Merryman uważa, że każdy z nas konkuruje na jeden z dwóch sposobów. Część z nas to „wojownicy”, którzy najlepiej czują się w toku zaciekłej rywalizacji, podczas gdy pozostali to osoby „zamartwiające się”, które również są zdolne do konkurowania, ale mierzą się wtedy z pewną dawką stresu. Psycholog uważa, że częsta rywalizacja (np. branie udziału w konkursach) jest korzystne dla obydwu grup – ci pierwsi mogą sprawdzić się w różnych nowych wyzwaniach, co daje im pozytywną dawkę energii niezbędną do samorozwoju, druga grupa zaś ćwiczy się w walce ze stresem.
 
Ćwiczymy rywalizację
Konkursy, a co tym idzie – rywalizacja, nie tylko pomagają się rozwijać, ale też są zdrowe dla naszego umysłu. Zdaniem psychologów unikanie rywalizacji może sprawić, że w naszym umyśle pojawią się silne, negatywne uczucia, takie jak złość, cynizm, czy wręcz niechęć do samego siebie. Są to swoiste, podświadome reakcje obronne które mają ochronić nas przed przyznaniem się do tego, że na czymś bardzo nam zależy.
 
Wyobraźmy sobie np. konkurs z główną nagrodą w postaci upragnionej przez kogoś książki. Osoba, której na tej książce zależy, zamiast jednak podjąć wyzwanie (i zmierzyć się z widmem ewentualnej porażki) cynicznie stwierdza, iż np. konkurs ten jest z góry „ustawiony”. To stosunkowo nieszkodliwy przykład, ale psycholodzy ostrzegają, że taki toksyczny mechanizm psychologiczny może wyrządzać szkody w relacjach międzyludzkich. Konkursy to zatem znakomita okazja, by na dobre oswoić się z rywalizacją.
 
Odkrywamy nowe pasje
Wiemy już, że konkursy pomagają nam się rozwijać oraz że mogą działać zbawiennie na stan zdrowotny naszego umysłu. Warto mieć też na uwadze, że jest to także znakomity sposób na odkrycie zupełnie nowych pasji. Na stronie e-Konkursy nie brakuje wyzwań wymagających literackiego wysiłku czy też spróbowania sił w dziedzinie fotografii. Nigdy zatem nie wiadomo, czy tekst stworzony początkowo tylko po to, by zdobyć wymarzoną nagrodę, nie stanie się zainicjowaniem nowego hobby.
Skoro więc zdrowa rywalizacja (czyli według psychologów taka, która nie ma negatywnego wpływu na nasze życie) może przynieść nie tylko korzyści materialne, ale również dobrze działa na psychikę, to czemu by nie spróbować swoich sił?
Zdrowa psychika i rozwój osobisty, czyli nieoczywiste zalety uczestnictwa w konkursach
Dodaj komentarz