Reklama na e-Konkursy.info

UOKiK - Wielka Loteria w Biedronce - SONDA

korti2022

#6877974 Napisano: 23.08.2022 17:05:50
Jeronimo Martins Polska S.A. - dalej "Organizator"
Wielka Loteria w Biedronce - dalej "Loteria"
REGULAMIN LOTERII PROMOCYJNEJ "WIELKA (...)" - dalej "Regulamin"

Pytania do osób, które brały udział w powyższej Loterii (7 luty - 16 kwietnia 2022 r.) - uprzejmie proszę o zachowanie numeracji przy odpowiadaniu (dziękuje):

---

1.) Czy w trakcie trwania Loterii byłeś/byłaś uczestnikiem lub świadkiem transakcji, w której losy do Loterii (na kasie z obsługą kasjera) były drukowane na paragonie "z automatu", czyli bez potrzeby zgłaszania chęci wzięcia udziału w Loterii (kasjer nie zadawał pytania o udział w Loterii / konsument sam z siebie również nic nie musiał mówić)?

WYJAŚNIENIE:
  • w powyższym przypadkach osoba obsługująca kasę (z reguły aby przyspieszyć swoją pracę), sama potwierdzała "TAK" na ekranie monitora kasy, o czym konsument mógł nie wiedzieć.
Jeżeli byłeś/byłaś uczestnikiem lub świadkiem takiej transakcji (wydrukowany los bez potrzeby zgłaszania udziału), podaj nazwę miejscowości, gdzie dochodziło do takich sytuacji (lub ewentualnie tylko nazwę powiatu / województwa, jeżeli miejscowość jest mała i nie chcesz podawać jej nazwy) - DO CELÓW STATYSTYCZNYCH.

Możesz również opisać szerzej swoje doświadczenia związane z tym tematem.

---

2.) W związku z faktem, iż znaczna liczba losów w Loterii z winy Organizatora rejestrowana była z naruszeniem zasad Regulaminu, a często na rzecz osób, które nie wiedziały nic o Loterii, czy uważasz, że doszło do naruszenia Twojego interesu jako świadomego konsumenta usługi loteryjnej?

WYJAŚNIENIE:
  • istotną tego pytania są Twoje odczucia związane z faktem, iż w każdym etapie Loterii mogły być zarejestrowane tysiące losów na rzecz osób, które nawet nie zdawały sobie z tego sprawy i nic o Loterii nie wiedziały, a było to wynikiem "automatycznego" potwierdzania udziału w Loterii przez znaczną część obsługi kas - pracowników Organizatora.
INFORMACJE - DANE:
  • w okresie trwania Loterii w średniej wielkości mieście zostały sprawdzone 22 placówki Biedronka,
  • nieprawidłowości zostały stwierdzone w 20-stu z nich (90,91% placówek z badania),
  • stwierdzenie nieprawidłowości oznacza, że przynajmniej 1 pracownik obsługi kas w danym sklepie w sposób nieuprawniony potwierdzał udział konsumentów sklepu w Loterii bez ich wiedzy i udzieleniu przez nich świadomej zgody,
  • jako miasto kontrolne (drugie do sprawdzenia) została wybrana Warszawa - odsetek stwierdzonych nieprawidłowości był na podobnym poziomie co w pierwszym mieście.
MATERIAŁ (część już została przekazana do UOKIK, sygn. DAR-4.60.337.2022.KŚW):
  • nagrania transakcji (własnych), w trakcie których nie był zgłaszany udział w Loterii, a pomimo to losy na paragonach i tak były drukowane, zaś w trakcie podjętej rozmowy osoba obsługująca kasę stwierdzała:

"ja wcisłam tak (...) ja wszystkim wciskam tak"

"ja zawsze zaznaczam wszystkim"

"ja wcisnęłam (...) wolę wcisnąć, jak nie wcisnąć, bo później nie mam odwrotu"

"wyskakuje nam komunikat, no ale my potwierdzamy czy tak czy tak"

"automatycznie zawsze wbijamy (...) ja z automatu wciskam, że tak"

"ja to sama wbijam (...) ja po prostu nie pytam, tylko wbijam, że się pan zgadza"

"no ja zawsze sobie klikam"

"ja już z automatu, już się nie bawię"

"my automatycznie zatwierdzamy TAK, TAK, TAK"

Każdy powyższy cytat pochodzi z innego sklepu i od innego pracownika, który poświadczał, że samodzielnie oraz w sposób systemowy potwierdzał udział konsumentów w Loterii, bez uzyskania od nich zgody. Naruszenie dobrowolności (V. 4.) oraz potwierdzenia przez konsumenta chęci wzięcia udziału w Loterii (VI. 1. c)

  • nagrania transakcji klientów oraz rozmów z nimi po odejściu od kasy, w trakcie których potwierdzali, że nic nie musieli zgłaszać, a na paragonie został wydrukowany los do loterii, część klientów stwierdzała, że nic nie wie o Loterii, część miała problemy z posługiwaniem się językiem polskim lub w ogóle go nie znała.
---

3.) Czy uważasz, że w wyniku opisanej poniżej sytuacji z I etapu doszło do naruszenia zasad Loterii i zapisów Regulaminu przez sam sztab decyzyjny Organizatora Loterii?

Przeczytaj do końca - nie chodzi o błąd z początku opisu, ale o przyznanie losów do Loterii poprzez SMS, bez potrzeby wyrażania zgody na udział i zarejestrowanie tym samym znacznej liczby nieuprawnionych losów w I etapie!

OPIS SYTUACJI:
W trakcie I tygodnia Loterii (7-13 luty), w ostatnich dniach tego tygodnia (piątek-sobota, 11-12 luty) w sklepach Biedronka odbywała się również promocja: "Promocja ALE TYDZIEŃ | Art. przemysłowe, tekstylia, książki i zabawki – drugi produkt 60% taniej z kartą Moja Biedronka".

W wyniku błędu w komunikacji wewnętrznej firmy programiści błędnie zaprogramowali system Loterii tak, że nie zliczał produktów z akcji promocyjnej do kwoty uprawniającej do wzięcia udziału w Loterii.

Sprawa została zgłoszona do Organizatora jako "pilna" już w piątek o godz. ~11:39, a zatem jeszcze przed weekendowym szczytem zakupowym. Niestety w ciągu kolejnych godzin jak i przez cały kolejny dzień (sobota) Organizator nie naprawił tego prostego błędu w systemie informatycznym.

W wyniku powyższego, tysiące osób, które ten błąd objął nie mogły zgłosić udziału w Loterii, pomimo, że ich zakupy przekroczyły kwotę 99 zł - TUTAJ NALEŻY ZAZNACZYĆ, ŻE WIĘKSZOŚĆ Z TYCH OSÓB I TAK PRAWDOPODOBNIE NIE WIEDZIAŁA O LOTERII, a zatem nie zauważyła nawet tego błędu (przyszli, zrobili zakupy np. z art. przemysłowymi z kartą MB, wyszli, koniec).

Dopiero po weekendzie, w poniedziałek, bardzo późnym wieczorem, Organizator próbował "ugasić pożar" rejestrując losy do Loterii WSZYSTKIM klientom, którzy kupowali produkty we wspomnianej promocji i których suma z paragonu przekroczyła odpowiednią kwotę, powyżej 99 zł.

Poniżej treść wiadomości SMS wysłanej prawdopodobnie do tysięcy klientów Biedronki we wspomniany poniedziałek w okolicy godziny 22:30(!), najpierw z numeru 664 079 224, później została zduplikowana i wysłana też z bramki sygnowanej "Biedronka":

"Drogi Kliencie! Za zakupy w Biedronce w dn. 11-13.02 otrzymujesz losy loteryjne: ### tutaj numer losa / losów ###, ktore wezma udzial w losowaniu 15.02.2022. Jeśli nie wyrazasz zgody na udzial w loterii, odpisz NIE na ten nr tel."


Na poniższych stronach można przeczytać komentarze zaskoczonych osób otrzymaniem takiego SMS-a późno w nocy:

https://www.nieznany-numer.pl/Numer/664079224
https://dzwoni.info/numer/664079224
https://www.nieznanynumer.pl/numer/48664079224

Cytaty ze stron (pisownia oryginalna):

"też dostałam wiadomość niby od biedronki że losowanie kuponu. Jeśli nie wyrażam zgody to mam wysłać wiadomość na nr z którego została wysłana wiadomość. Blokada"

"do wiezienia z oszustami o suchym w wodzie maczanym chlebie ………"

"sms niby od biedronki o otrzymaniu kuponu do jakiejś loterii – oszustwo"

"Jakieś oszustwo podszywają się pod biedronkę. Wiadomości wysyłane nocą"

"Oszust uważać... to nie biedronka"

"niby biedronka, ale nie odpisuję."

"Biedroń coś chce i wysyla mi sms"

"Podpisuje się jako biedronka a to oszustwo, inny numer, dziwna godzina."

"Podejrzane, na pewno nie biedronka. Nie odpisywać.!"


Zastosowana przez Organizatora procedura i powyższe wpisy wskazują, że doszło do zarejestrowania w Loterii losów na rzecz osób, które nie wiedziały nic o Loterii!

Organizator zamienił regulaminową czynność potwierdzenia udziału w Loterii ("TAK") na czynność wyrażenia w SMS-ie sprzeciwu ("NIE"), co absolutnie nie znajduje podstawy w Regulaminie.

Brak sprzeciwu oznaczał zaś udział w Loterii, a zatem wszystkie osoby, które zlekceważyły wiadomość SMS wysłaną w nocy, bo na przykład nie wiedziały o co chodzi i nie wiedziały nic o Loterii, następnego dnia brały udział w losowaniu!

Odpowiedz proszę na pytanie postawione na początku, czy uważasz, że Organizator miał prawo do takiej odwróconej procedury, czy też było to naruszenie Regulaminu, zakładającego dobrowolność (przy rejestracji) oraz wymóg zgłoszenia chęci udziału w Loterii?

---

4a.) Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że SYSTEM LOTERII BYŁ WADLIWY, gdyż Organizator nie odbierał od konsumentów informacji o zapoznaniu się z treścią Regulaminu, a to sprawiało, że w Loterii mogły brać udział osoby, które nie spełniały tego warunku?

4b.) Czy w związku z rejestrowaniem w Loterii losów na rzecz osób, które nie zapoznały się z Regulaminem doszło do naruszenia Twojego interesu jako świadomego konsumenta usługi loteryjnej, który zapoznał się z Regulaminem i wypełnił tym samym wszystkie warunki uczestnictwa w Loterii?


WYCIĄGI Z REGULAMINU:

V. WARUNKI UCZESTNICTWA W LOTERII
3. Uczestnik przystępując do Loterii powinien zapoznać się z treścią Regulaminu.

VI. ZASADY PRZEPROWADZENIA LOTERII
1. Każda osoba, spełniająca warunki określone w pkt V Regulaminu, która chce wziąć udział w Loterii, powinna spełnić łącznie następujące warunki:
a) zapoznać się z treścią Regulaminu, (...)
b) dokonać w Sklepie Biedronka (...) zakupu (...) na łączną kwotę co najmniej 99 zł brutto (…) przy jednoczesnym użyciu (…) Karty Lojalnościowej Moja Biedronka,
c) potwierdzić (...) chęć wzięcia udziału w Loterii (...) poprzez (...) "TAK",

VIII. LOSOWANIA
4. W Loterii biorą udział wyłącznie Losy zarejestrowane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.


WYJAŚNIENIE - przykładowa sytuacja z kasy:

Kasjer: "Czy chce pan wziąć udział w loterii Biedronka?"
Klient: "Yyyy, nie rozumiem, a o co chodzi?"
Kasjer: "Jest loteria może pan wygrać mieszkanie, to nic nie szkodzi jak się pan zgodzi" (kasjer namawia osobę, która nie spełnia VI.1.a - nic nie wie o Loterii, a zatem co oczywiste, nie zapoznała się z Regulaminem)
Klient: "Yyyy, no dobra to niech będzie jak pan namawia"


W przypadku takich sytuacji dochodziło do rejestrowania w Loterii nieuprawnionych losów na rzecz osób, które nie spełniały warunku regulaminowego VI.1.a)!

Na jednym z nagrań wspomnianym w pkt 2.) kasjerka motywowała fakt, że zaznaczała klientom automatycznie zgodę "TAK" na udział w Loterii i nie pytała ich o zgodę:

"Bo niektórzy pytają wtedy a o co chodzi" (dop. gdy zadawała pytanie o udział)


JAK MÓGŁ WYGLĄDAĆ SYSTEM, ABY ZAGWARANTOWAĆ ZGODNOŚĆ Z REGULAMINEM:

Kasjer: "Czy zapoznał się pan z regulaminem Wielkiej Loterii w Biedronce?" (tylko za pierwszym razem, jeżeli klient wcześniej nigdy nie potwierdzał)

A)
Klient: "Nie wiem nic o loterii"
Kasjer zaznacza "NIE" (temat zamknięty)
Kasjer mógłby jedynie poinstruować: "Zachęcam do zapoznania się z regulaminem Loterii i wzięcia udziału przy następnych zakupach."

B)
Klient: "Tak" (spełnienie warunku Regulaminu VI.1.a)
Kasjer: "Czy chce pan wziąć udział w Loterii?"
Klient: "Tak" (spełnienie warunku Regulaminu VI.a.c) lub "Nie"


Organizator w pkt. VIII. 4. Regulaminu był zatem GWARANTEM, że "W Loterii biorą udział wyłącznie Losy zarejestrowane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.", jednakże nie odbierał od konsumentów informacji o zapoznaniu się z Regulaminem, a zatem nie był i nie jest w stanie udokumentować, że wszyscy uczestnicy spełniali wymogi regulaminowe (istnieją zaś dowody, że tak nie było).

Odpowiedz proszę na pytania 4a.) i 4b.)

---

ZAPRASZAM DO WYPOWIEDZI UCZESTNIKÓW LOTERII!

pc174

#6880033 Napisano: 01.09.2022 19:20:02
Cieszę się, że ktoś zaczął ten temat emotka
Ja sam myślałem, że "nie warto się odzywać, bo jeden i tak nic nie ugra", ale z kolei jeśli ława oburzonych jest dłuższa, to chętnie dodam coś od siebie i może coś zdziałamy.

Odpowiedzi do ankiety:
1. Tak, wiele razy. Kasjerki bez pytania wciskały TAK. Raz nawet, pod koniec transakcji, sam z siebie, bez pytania, powiedziałem "tak, biorę udział w loterii", a kasjerka się uśmiała, że nawet nie muszę tego mówić, bo ona z automatu wciska wszystkim TAK. Na samym początku, przez pierwsze dni promocji, usłyszałem kilka razy pytanie o udział w loterii, ale bardzo szybko się to skończyło. Dane sklepów na PW.
2. Tak. Odpowiedni punkt regulaminu był wielokrotnie łamany. W przypadku poprzedniej edycji promocji, gdzie trzeba było samemu wpisać kod na stronie loterii, było to bardziej uczciwe.
3. Zdecydowanie tak.
4. a) tak.
b) tak.
1 korti2022 0

korti2022

#6880326 Napisano: 03.09.2022 10:04:23
Dziękuje za powyższą wypowiedź!

Zachęcam inne osoby, które brały udział w Loterii do zabrania głosu. Chciałbym poznać Wasz głos, w tej sprawie.
To jest fundamentalna kwestia - czy Regulamin jakiejkolwiek Loterii obowiązuje obie strony, czy też obowiązuje jedynie Uczestników, a Organizatora już niekoniecznie?
Czy w przypadku kiedy Organizator Loterii w znaczący sposób nie wywiązuje się z jej zasad, powinniśmy oczekiwać jakichkolwiek działań naprawczych czy też machać na to ręką?

PS
Wątek był przez pierwszy tydzień zablokowany i nie było możliwości wypowiedzi, teraz już wszystko działa. Można się wypowiedzieć. Dziękuje!
1 notta 0

darog

#6880363 Napisano: 03.09.2022 14:35:43
? ale co? 
- nie rozlosowali/ nie wydali tych mieszkań po 500tys zł?
0 0

adamo86

#6880414 Napisano: 03.09.2022 23:54:12
darog napisał(a):

? ale co? 
- nie rozlosowali/ nie wydali tych mieszkań po 500tys zł?

Albo wygrał ktoś kto nie chciał brać udziału/nie wiedział o loterii... i mu na siłę wcisnęli wygraną emotka

1. NIE
2. NIE
3. NIE
4a. NIE
4b. NIE
0 0

korti2022

#6880455 Napisano: 04.09.2022 13:31:21
darog napisał(a):

? ale co? 
- nie rozlosowali/ nie wydali tych mieszkań po 500tys zł?adamo86
Albo wygrał ktoś kto nie chciał brać udziału/nie wiedział o loterii... i mu na siłę wcisnęli wygraną emotka


A co ma piernik do wiatraka? Co ma wydanie lub niewydanie, uprawnionej lub nieuprawnionej osobie nagrody (tego nie dojdziemy) do sedna przedstawionej tutaj sprawy, czyli czy zgadzamy się lub nie na nieprawidłowości po stronie Organizatora w trakcie Loterii ... emotka

-----------

ANALOGICZNIE

Zawierasz zakład lotto, skreślasz 6 z 49 liczb, Twoja szansa na:
- (6) szóstkę wynosi 1 : 13 983 816
- (5) piątkę 1 : 54 201
- (4) czwórkę 1 : 1 032
- (3) trójkę 1 : 57
- i taka jest Umowa z Organizatorem / takie są zasady!

Przed uruchomieniem maszyny losującej pracownik Totalizatora Sportowego dorzuca jednak do maszyny również kule z numerami 50, 51, 52, 53, 54 - losowanie odbędzie się zatem spośród kolejnych 54 liczb, a nie spośród 49, tak jak powinno, Twoja szansa na:
- (6) szóstkę spadła teraz do 1 : 25 827 165
- (5) piątkę 1 : 89 678
- (4) czwórkę 1 : 1 526
- (3) trójkę 1 : 75

- i teraz nie ważne czy wylosowana została jedna z tych nieuprawnionych kul, czy też nie, załóżmy nawet że wylosowane zostały liczby:  8, 14, 19, 24, 30, 43, a zatem jakimś trafem nie została wylosowana żadna nieuprawniona kula ... jakie to ma znaczenie dla samego naruszenia?

Ja widzę to tak, że ludzie podzielą się na 2 strony:

1.) Pierwsi stwierdzą zgodnie z faktem, że nieważne czy jakaś nieuprawniona kula została wylosowana czy też nie, to i tak doszło do naruszenia zasad i losowanie powinno zostać powtórzone - 100% winy po stronie Organizatora.

2.) Drudzy stwierdzą ... eeeeeee no przecia nic sie nie stało ...emotka Ci drudzy, to Ci którym można pluć w oczy, a oni będą mówić, że deszcz pada emotka
0 0