Reklama na e-Konkursy.info

WC - rozmowy o wszystkim

nitka310

Cytuj wiadomość#6778807 niedziela, 2 maj 2021, 20:54:19
nitka310 napisał(a):

W imieniu mojej siostry proszę o wypełnienie ankiety do jej pracy licencjackiej. Temat na czasie czyli wpływ pandemi na funkcjonowanie restauracji.

https://docs.goog...lTqHQhL7lqg/viewform

W imieniu siostry dziękuję  emotka

Moze jeszcze sa chętne osoby do wypełnienia emotka  BARDZO WAS PROSZĘ!! emotka

ciotkaklotka

Cytuj wiadomość#6778936 wtorek, 4 maj 2021, 09:03:37
hej
jest jakiś prawnik na forum?
mam problem z teściami którzy wyrzucają moje rzeczy i moich córek z grobu męża
nadmienię że jeszcze przed śmiercią męża oznajmili mi że niezgodzą się go pochować do ziemi i jak u Nas nie da się piwniczki załatwić to będą szukać na innych cmentarzach.
0 0

kumulacja

Cytuj wiadomość#6778945 wtorek, 4 maj 2021, 09:52:52
ciotkaklotka napisał(a):

hej
nadmienię że jeszcze przed śmiercią męża oznajmili mi że niezgodzą się go pochować do ziemi i jak u Nas nie da się piwniczki załatwić to będą szukać na innych cmentarzach.

Nawet nie wiem, jak Cię pocieszyć. Mieć takich teściów to istna tragedia. A policja nie pomoże?
Teściowie mogą nie darzyć Ciebie sympatią, ale wnuczki powinni kochać bezgranicznie.
I na dodatek pewnie blisko nich mieszkasz? Współczuję z całego serca. Trzymaj się!

ziolko

Cytuj wiadomość#6778967 wtorek, 4 maj 2021, 12:14:06
ciotkaklotka napisał(a):

hej

Może poszukaj bezpłatnych porad prawnych w swojej okolicy.
Zawsze są jakieś dyżury prawne normalnie, albo w lokalnej prasie. 
W każdym razie u mnie tak było, że w jeden dzień tygodnia można było dzwonić przez 2-3 godziny.

superloser

Cytuj wiadomość#6778983 wtorek, 4 maj 2021, 12:54:13
ciotkaklotka napisał(a):

hej

I co, bedziesz dziadkow zastraszac prawnikami i sądem? Powaznie?
Rodzic nie powinien stawiac znicza na grobie wlasnego dziecka, to ich syn... a ze ciebie nie lubia, to zaden adwokat ani sąd tego nie zmieni...
Gdyby to twoje dziecko zmarlo, czy "obcym" dasz pierwszenstwo do jej/jego oplakiwania?
Normalnoscia jest stracic rodzicow i wspolmalzonka, strata dziecka nie "normalna"  emotka

ksantypa

Cytuj wiadomość#6778985 wtorek, 4 maj 2021, 12:59:21
superloser napisał(a):

ciotkaklotka napisał(a):

hej

Rodzic nie powinien stawiac znicza na grobie wlasnego dziecka, to ich syn... a ze ciebie nie lubia, to zaden adwokat ani sąd tego nie zmieni...
Gdyby to twoje dziecko zmarlo, czy "obcym" dasz pierwszenstwo do jej/jego oplakiwania?
Normalnoscia jest stracic rodzicow i wspolmalzonka, strata dziecka nie "normalna"  emotka

NIe chcę się wtrącać ale z tego wpisu zrozumiałąm ,że to teściowie nie pozwalają stawiać zniczy dzieciom i zonie
mia 0

chochliczka

Cytuj wiadomość#6778986 wtorek, 4 maj 2021, 13:01:08
superloser napisał(a):

ciotkaklotka napisał(a):

hej

Troche niesprawiedliwe to co napisales. A co maja czuc dzieci, ktore stracily Tatę a ktos wyrzuca rzeczy, ktore przynoszą dla Taty na grob...
To co strata meza mniej boli niz dziecka? Nie nam to oceniac, przykre jest to,ze takie tragedie zamiast ludzic laczyc to dziela . Ja bym sprobowala jezscze po dobroci, dla dobra dzieci.A jak sie nie da to moze adwokata sie przestrasza.

superloser

Cytuj wiadomość#6778987 wtorek, 4 maj 2021, 13:01:26
ksantypa napisał(a):

superloser napisał(a):

ciotkaklotka napisał(a):

hej

NIe chcę się wtrącać ale z tego wpisu zrozumiałąm ,że to teściowie nie pozwalają stawiać zniczy dzieciom i zonie ale nie na odwrót

Dokladnie
Ich dziecko...
0 0

ksantypa

Cytuj wiadomość#6778988 wtorek, 4 maj 2021, 13:02:41
superloser napisał(a):

ksantypa napisał(a):

superloser napisał(a):

ciotkaklotka napisał(a):

hej

NIe chcę się wtrącać ale z tego wpisu zrozumiałąm ,że to teściowie nie pozwalają stawiać zniczy dzieciom i zonie ale nie na odwrót

Dokladnie
Ich dziecko...

Ale też i tata i mąż -rozumiem ich ból ale to nie powód aby usuwać znicze od dziecci ich syna czy żony

superloser

Cytuj wiadomość#6778992 wtorek, 4 maj 2021, 13:27:01
ksantypa napisał(a):

superloser napisał(a):

ksantypa napisał(a):

superloser napisał(a):

ciotkaklotka napisał(a):

hej

Dokladnie
Ich dziecko...

Ale też i tata i mąż -rozumiem ich ból ale to nie powód aby usuwać znicze od dziecci ich syna czy żony

Debata nie ma sensu.
Ty szukasz logiki, ktorej brak  emotka
Zastraszanie adwokatami skonczy sie, ze dzieciaki dodatkowo "straca" dziadkow...
A skoro dziadkowie chca miec grób syna dla siebie, swiadczy o braku silnej wiezi z synowa.

Rodzic ma niepisane pierwszenstwo w oplakiwaniu swego dziecka...

melancholia

Cytuj wiadomość#6778995 wtorek, 4 maj 2021, 13:42:32
superloser napisał(a):

Debata nie ma sensu.
Ty szukasz logiki, ktorej brak  emotka
Zastraszanie adwokatami skonczy sie, ze dzieciaki dodatkowo "straca" dziadkow...
A skoro dziadkowie chca miec grób syna dla siebie, swiadczy o braku silnej wiezi z synowa.

A co to znaczy mieć pierwszeństwo w opłakiwaniu? Pytam poważnie jak to widzisz, bo ja nie potrafię sobie tego wyobrazić. Dzieci mają zaczekać ze swoją żałobą, aż dziadkowie dojdą do siebie? I wtedy będą mogły łaskawie przejść swój smutek? Tak się nie da, bo po stracie cierpi się tu i teraz.  Jak można tutaj w ogóle dyskutować kto bardziej cierpi? Dla każdego z nich to wielka tragedia. Ktoś stracił syna, ktoś męża, ktoś ojca... nie ma się co licytować. Każdy cierpi i każdy chce ukoić swój ból.

Jeżeli dziadkowie "chcą grób syna" tylko dla siebie i nie pozwalają, żeby wnuczki opłakały ojca, to raczej tu nie ma czego tracić. Bo nie sądzę, że taka babcia zaprasza wnuczki w niedzielę na rosół i jest dla nich kochana, a w poniedziałek wyrzuca znicze od nich.

Ja bym spróbowała na początku z jakimś mediatorem, który podszedłby do nich pokojowo i spróbował wytłumaczyć. Jeśli to nie podziała, to wtedy jakieś kroki prawne. Ja ostatnio korzystałam z portalu eporady24 bardzo szybko dostałam profesjonalną odpowiedź.

ksantypa

Cytuj wiadomość#6778999 wtorek, 4 maj 2021, 13:54:23
Bliskiej więzi pewnie i nie ma co nie znaczy, że żona i dzieci ich syna nie mają prawa do postawienie zniczy na grobie najbliższej im osoby.Poza tym takie stawianie czyjegoś bólu nad innym jest nie na miejscu-już był taki jeden co uważał, że jego ból jest większy niż innych.Ja powiem z własnego doświadczenia-nigdy nie wyrzucałabym znicza z grobu taty nawet od obcej osoby-skoro postawiła znaczy, że miała taka potrzebę.

zielonaszpilka

Cytuj wiadomość#6779034 wtorek, 4 maj 2021, 15:17:21
superloser napisał(a):

Co za bzdura... Aż szkoda komentować, ale mimo to skomentuję, bo aż mnie trzęsie. Nie, rodzic nie ma żadnego niepisanego pierwszeństwa w opłakiwaniu dziecka przed jego małżonkiem czy dziećmi. 
Co więcej, prawo stawia małżonka i dzieci przed rodzicami praktycznie chyba we wszystkich aspektach prawnych, w tym między innymi przy decydowaniu o tym, gdzie ma być pochowana dana osoba.

art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych,
Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:
1) pozostały małżonek(ka);
2) krewni zstępni; (zstępni czyli dzieci, wnuki - mój dopisek)
3) krewni wstępni; (czyli rodzice, dziadkowie - mój dopisek)
4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;
5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

I jeśli rodzina nie umie się dogadać, to zazwyczaj stosuje się właśnie taką kolejność - jeśli nie ma małżonka lub małżonek nie chce o tym decydować to dalej mogą o tym decydować dzieci zmarłego, jego wnuki a dopiero jeśli nie ma tych osób lub one nie chcą decydować mogą decydować rodzice. Szok, co? Pisane pierwszeństwo w chowaniu zmarłego ma jego małżonek (jeśli ktoś inny się nie zgadza na pochowanie zmarłego w określonym miejscu może wystąpić do sądu i wtedy sąd rozstrzygnie tę kwestię, najczęściej jednak uznając powyższa kolejność) I podobnie jest w wielu innych kwestiach - od momentu ślubu najbliższą osobą dla człowieka staje się małżonek i jego dzieci - nie są oni, jak twierdzisz, osobami obcymi, są jego rodziną - najbliższą. To, ze rodzice opłakują śmierć dziecka jest jasne, ale nie daje im to żadnych większych uprawnień.

Nawet jeżeli dysponentami grobu są rodzice zmarłego, czyli to oni zapłacili za pochówek i opłacą miejsce na cmentarzu, to żona i dzieci zmarłego mają prawo do odwiedzania grobu, palenia zniczy, składania kwiatów i innych czynności, które są związane z okazywaniem uczuć po śmierci osoby zmarłej.

Poczytaj sobie chociażby uchwały SN dotyczące tego, kto ma prawa niemajątkowe do grobu, a tym jest m.in. składanie tam kwiatów czy zniczy. Cytat z uchwały Sądu Najwyższego III CZP 56/78
" I w tym jednak wypadku osoba, która poniosła koszty budowy grobu rodzinnego i uiściła opłatę za korzystanie z miejsca na cmentarzu, nie może być uważana za jedynego uprawnionego. Zgodnie z powszechnym zwyczajem inni członkowie najbliższej rodziny zmarłego mają również szereg uprawnień do grobu, w którym spoczywają zwłoki zmarłego, jak prawo do stałego odwiedzania grobu, stałego utrzymywania go w należytym stanie, prawo dokonywania zmian o charakterze dekoracyjnym itp., w czym - jak podkreślił to Sąd Najwyższy w powołanej wyżej uchwale - przejawia się ich swoiste władztwo faktyczne nad grobem, i to niezależnie od częstotliwości i zakresu korzystania z tych uprawnień."
Więc rodzice zmarłego bezprawnie usuwają te kwiaty i wiązanki z grobu. Mogą je usunąć w ramach sprzątania nagrobka, kiedy kwiaty zwiędną a znicze się wypalą, ale nie kiedy są świeżo położone, bo im nie pasuje, że to kwiaty zostawione przez żonę i wnuki.

ciotkaklotka Art. 262 kk.
§ 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

superloser

Cytuj wiadomość#6779095 wtorek, 4 maj 2021, 17:48:26
Paragrafy  emotka
Faktem jest, ze tesciowa nie lubi synowej  emotka
Nie musisz sie zgadzac. Oni moga sie po sądach ciagac.
Zycia nikomu to nie wroci a jedynie kasa pojdzie na walke o znicz na grobie... 
A jak w tym zalosnym stresie doprowadzi tesciowa do zawalu, to pewnie bedzie jak wygrana  emotka

Zielonaszpilka
Jak stracisz wlasnego dzieciaka, to pozwolisz komus tobie obcemu, rzadzic sie na jego/jej grobie?

donia7

Cytuj wiadomość#6779096 wtorek, 4 maj 2021, 17:51:33
superloser napisał(a):

Paragrafy  emotka
A jak w tym zalosnym stresie doprowadzi tesciowa do zawalu, to pewnie bedzie jak wygrana  emotka

Zielonaszpilka
Jak stracisz wlasnego dzieciaka, to pozwolisz komus tobie obcemu, rzadzic sie na jego/jej grobie?

Masakra, nie przesadzasz? emotka  

zielonaszpilka

Cytuj wiadomość#6779097 wtorek, 4 maj 2021, 17:54:28
superloser napisał(a):

Paragrafy  emotka

Zielonaszpilka

Teściowa może sobie nie lubić kogo chce. Nie daje jej to praw do usuwania tych zniczy i wiązanek. Jeśli ktoś na grobie mojego ojca, mojego męża czy mojego dziecka będzie kładł wiązanki lub palił w ich intencji znicze to tylko mnie będzie to cieszyć. Że ktoś o nich myśli, ktoś pamięta, dla kogoś byli ważni. Nawet jeśli byłaby to nielubiana przeze mnie synowa, była narzeczona mojego męża czy ciotka, której nie lubię. Nie usunęłabym dopóki by nie zwiędły czy się nie wypaliły. Każdy ma prawo uważać mojego męża czy moje dziecko za osoby bliskie i opłakiwać ich śmierć. To, że jestem matką, żoną czy córką nie powoduje, że mam większe czy mniejsze prawo do ich opłakiwania. A nazywanie położenia wiązanki czy zapalenie znicza na czyimś grobie "rządzeniem się" jest absurdalne i pokazuje jak małostkową osobą jesteś.

superloser

Cytuj wiadomość#6779099 wtorek, 4 maj 2021, 18:04:51
donia7 napisał(a):

superloser napisał(a):

Paragrafy  emotka

Zielonaszpilka

Put yourself in someone else's shoes 

A nie rzucanie adwokatami i paragrafami... 
Skoro nie wiesz, co w glowie matki po stracie dziecka siedzi, to wyobraz sobie, ze to ty...
0 0

zielonaszpilka

Cytuj wiadomość#6779100 wtorek, 4 maj 2021, 18:08:25
superloser napisał(a):

donia7 napisał(a):

superloser napisał(a):

Paragrafy  emotka

Zielonaszpilka

Put yourself in someone else's shoes 

Skoro nie wiesz, co w glowie matki po stracie dziecka siedzi, to wyobraz sobie, ze to ty...

No ja sobie wyobraziłam po tym, jak mi to zasugerowałaś (bardzo taktowne swoją drogą - to też tylko o Tobie świadczy;) I dalej nie rozumiem postępowania matki, która usuwa kwiaty położone przez żonę jej dziecka. Żonę, którą jej syn sam sobie wybrał. Nie rozumiem usuwania zniczy zapalonych przez moje wnuki, a dzieci mojego tak ukochanego i opłakiwanego syna. Jego dzieci. Jak człowiek nie potrafi zachować się przyzwoicie, łamie prawo nie tylko zwyczajowe, a rozmowy nic nie dają i jest typem osoby jak Ty, to czasami warto sięgnąć po swoje prawa i możliwości jakie mamy. Sądy bardzo chętnie uczą takie osoby, jak należy się zachować.

inska

Cytuj wiadomość#6779101 wtorek, 4 maj 2021, 18:10:35
superloser napisał(a):

Wygląda na to, że dorosły facet wybrał sobie żonę, założył rodzinę miał dzieci - nie planował do końca życia mieszkać z matką...
także ten, jakby to powiedzieć ... ta matka już dawno powinna się w pewien sposób pogodzić ze stratą, już od dawna nie była najważniejszą osobą w życiu syna...
A jeśli nie może poukładać sobie tego w głowie to jednak do specjalisty pora się wybrać.

pikawka

Cytuj wiadomość#6779103 wtorek, 4 maj 2021, 18:31:50
superloser napisał(a):

Paragrafy  emotka

Zielonaszpilka

Ale człowiek, który ma 30-40 lat to nie  dzidziuś.... ma żonę, dzieci i to jest jego rodzina w pierwszej kolejności. No niestety czy się nam to podoba czy nie, żona i dzieci są nr 1 i powinny decydować o wszystkim co dotyczy meża i ojca.