Brak daty

Konkurs "Wolna Elekcja"

Opis konkursu

Odkryj korzenie polskiej demokracji i mechanizmy walki o władzę w ogólnopolskim konkursie dla młodzieży Wolna Elekcja 2023
W 2023 roku świętujemy 450. rocznicę pierwszej wolnej elekcji – wydarzenia, które ukształtowało podstawowe elementy polskiej tożsamości politycznej. To doskonała okazja, by zaangażować młodzież w myślenie o uniwersalnych wartościach, które niesie historia: demokracji, jedności i wolności, odpowiedzialności i solidarności, a także tolerancji.
Konkurs opiera się na grze karcianej, której uczestnicy wcielają się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku. Gracze losują karty postaci, w tym kandydatów na króla, i starają się uzyskać jak najwięcej przywilejów dla siebie, swojego stanu i ziemi. Aby grać, nie trzeba mieć wiedzy o tamtych wydarzeniach, ale wykazać się  wyobraźnią, zdolnością strategicznego myślenia, skutecznymi negocjacjami i zawieraniem sojuszy.
Dzięki konkursowi nieszablonowo przedstawiamy niezwykłe jak na tamte czasy wydarzenia, a także rozwijamy w uczniach i uczennicach postawy obywatelskie oraz kompetencje przyszłości: umiejętność pracy zespołowej i komunikacji, kreatywność czy krytyczne myślenie.
W pierwszym etapie uczestnicy zagrają w szkołach. Najlepsi gracze awansują do etapu regionalnego, a następnie 45 finalistów weźmie udział w etapie centralnym w nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski.

Nagrody

Najlepsi gracze awansują do etapu regionalnego, a następnie 45 finalistów weźmie udział w etapie centralnym w nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski.

Nagrody finansowe

Przejdź do strony z konkursem

Nadesłane przez: kachna1111

Podobne konkursy

Brak komentarzy.